توصیه های ایمنی

 

توصيه کارشناسان و مسوولان به خانواده‌ها:

 

از شرکت‌هاي سم‌پاشي مجوز بخواهيد

دکتر مهرداد حلوايي، متخصص فيزيولوژي جانوري و کنترل آفات شهري و صنعتي درباره فعاليت شرکت‌هاي سم‌پاشي مي‌گويد: «نکته مهم اين است که افراد غيرمتخصص با استفاده از سم‌هاي نباتي سلامت افراد به خصوص کودکان، ميانسالان، خانم‌هاي باردار و بيماران قلبي، ريوي، کليوي و... را به خطر مي‌اندازند. در عين حال، استفاده از اين سموم غيراستاندارد و تاييد نشده خطر سقط جنين، مشکلات پوستي، عصبي و تنفسي را افزايش مي‌دهد. متاسفانه اولين حربه ما در دنياي امروز، استفاده از سموم شيميايي است و افرادي هم هستند که خودشان از عطاري‌ها سم مي‌خرند و بدون در نظر گرفتن دوز مربوطه و با دستورالعمل‌هاي اشتباه، از آن استفاده مي‌کنند و نمي‌دانند با اين کار علاوه بر آسيب به سلامت افراد خانه حشرات هدف را نسبت به اين سموم مقاوم مي‌کنند. گاهي ريختن اين سم‌ها در چاه‌هاي فاضلاب موجب بيماري و نابودي ميکروارگانيسم‌هاي لازم در چاه مي‌شوند و به محيط زيست آسيب مي‌رسانند. بسياري از سم‌هاي موجود در عطاري‌ها و سم‌فروشي‌هاي غيرمعتبر، سموم گياهي درجه پايين و محتوي مواد دکلره است که مي‌توانند تا 40 سال در محل باقي مي‌مانند و جزو خانواده د.د.ت محسوب مي‌شوند و خطرآفرين هستند.»

حشره‌کش‌ها حشره را نمي‌کشند!

 وي درباره خطر اسپري‌هاي حشره‌کش نيز مي‌افزايد: «عموم مردم بر اين باورند اين اسپري‌ها موجب کشته شدن حشرات مي‌شوند اما اين اسپري‌ها تنها نقش دورکننده حشرات را ايفا کرده و تنها سيستم رديابي حشره را مختل مي‌کنند و زماني که اثر آن از بين برود، دوباره حشره باز مي‌گردد. اما استفاده مداوم از اين حشره‌کش‌ها باعث مشکلات تنفسي، پوستي و آلرژيک مي‌شود. به همه متقاضيان اين قبيل خدمات توصيه مي‌کنم از شرکت‌هاي سم‌پاشي مجوز وزارت بهداشت بخواهند و حتما نوع سم را بپرسند و از شرکت بخواهند تا دستورالعمل‌ ايمني در رابطه با مصرف سم را در اختيار آنها قرار دهند. شش تا هفت ساعت پس از سمپاشي هم محل را ترک کنند و اين موضوع درباره حشراتي مانند ساس و کک بيشتر اهميت دارد و به 48 ساعت هم مي‌رسد.»

 موضع وزارت بهداشت

 هرچند که بیشتر شرکت‌های سم‌پاشی در تبلیغات خود، داشتن مجوز از وزارت‌ بهداشت را مطرح می‌کنند اما به گفته مهندس مهرداد ضرابی، کارشناس کنترل آفات و سموم بهداشت شهری وزارت بهداشت، بسیاری از شرکت‌های آگهی‌دهنده برای سم‌پاشی، مجوز فعالیت ندارند و تنها با یک شماره تلفن، فعالیت می‌کنند. وی می‌افزاید: «تا چهار سال پیش، صدور مجوز فعالیت شرکت‌های سم‌پاشی بر عهده وزارت کشاورزی بود اما از آن زمان به بعد، این وظیفه به وزارت بهداشت واگذار شد و در حال حاضر، این مجوز توسط معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر می‌شود. در حال حاضر، وزارت بهداشت فقط به چهار رشته حشره‌شناسی و مبارزه با حشرات ناقل، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای و گیاه‌شناسی مجوز تاسیس شرکت سم‌پاشی می‌دهند و بازرسان بهداشت بعد از برگزاری یک آزمون، بازدید از وسایل و محل و تایید سم‌ مورد استفاده برای مسوول فنی شرکت مجوز فعالیت دو ساله صادر می‌کنند و پس از دو سال دوباره باید تجدید شود

 

مردم بايد بدانند که وزارت بهداشت فقط بر شرکت‌هايي نظارت دارد که از وزارت بهداشت مجوز دارند و وزارتخانه‌ هيچ مسووليتي در قبال شرکت‌هاي فاقد مجوز ندارد و ما نمي‌توانيم شکايت‌هاي مردمي از اين شرکت‌ها را پيگيري کنيم.» ضرابي در ادامه مي‌گويد: «بر اساس قانون، اداره کل نظارت بر مواد خوراکي، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، کنترل سموم حشره‌کش‌ها و سازمان حفظ نباتات، کنترل سموم جونده کش‌ها را بر عهده دارد و هر ساله به منظور نظارت بر کنترل آفات بهداشت شهري، اسامي سم‌هاي موجود استعلام مي‌شود و طي بخش‌نامه‌اي، نام سموم مجاز و غيرمجاز اعلام مي‌شود و استفاده از ساير سموم ممنوع است و پيگرد قانوني دارد.

 

 

در عين حال، مردم نبايد خودشان مبادرت به خريد سم و استفاده از آن کنند زيرا مقداري که به اين منظور استفاده مي‌شود، بسيار حايز اهميت است و استفاده از سم‌هاي اين‌چنيني، بروز حالت‌هاي عصبي، عصبانيت‌هاي انفجاري، حساسيت‌هاي پوستي، سوزش چشم، سرفه‌هاي خاص و مسموميت‌هاي حاد را در پي دارد. به اعتقاد من، خريد اين سموم از سوي مردم بايد حتما ممنوع شود.

 

 

توصيه ما اين است که مردم حتما از شرکت‌هاي سم‌پاشي مجوز از وزارت بهداشت بخواهند و تا چند ساعت پس از سمپاشي خانه را ترک کنند تا بخارات و قطرات معلق نيز از بين بروند. از طرف ديگر، مردم مي‌توانند با استعلام شرکت‌هاي مجاز از طريق معاونت بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي استان خود، از فعاليت قانوني اين شرکت‌ها مطمئن شوند.»

بدون مجوزسمپاشی نکنید 

 

 

شرکت سمپاشی ریزفناوران پیشروبهداشت تهران دارای مجوزبهداشتی شماره 2107ازدانشگاه علوم پزشکی ایران
تلفن:86013062-09197173454-09120705746  سمپاشی شمال تهران-سمپاشی جنوب تهران-سمپاشی مرکزتهران-سمپاشی شرق تهران-سمپاشی غرب تهران

 

 

/ 0 نظر / 77 بازدید